Eko priča u vrtiću traje već 11 godina, a među najprepoznatljivijim projektima je obnova šume na Barbari koju je 2012. godine poharao veliki požar. Djeca su u šest godina posadila tri tisuće sadnica crnog bora
Tribalj – Vrtić “Cvrčak i Mrav” iz Vinodolske općine zaslužio je zlatni status Međunarodne eko škole. Eko priča traje već 11 godina. Tijekom 2008. godine vrtić se uključio u projekt Međunarodnih eko škola, u travnju 2009. godine dobio je status i zelenu zastavu te su status pet puta uspješno obnovili. Na dodjeli priznanja u Zagrebu, uz ravnateljicu vrtića Dajanu Jerčinović i zdravstvenu voditeljicu Paulu Banušić nazočili su predsjednik Upravnog vijeća Vrtića mr. sc. Boris Glavan i kao predstavnik svih eko kumova, mr.sc. Ivica Jerčinović. Promociju novih statusa eko škola i prijem nove 19. generacije u to prestižno društvo organizirala je udruga “Lijepa naša” pod čijim pokroviteljstvom djeluju sve hrvatske eko škole. Vrtiću su uručene i nove zelene zastave koje će se vijoriti na pročeljima svih objekata, a podignut će se tijekom Dana vrtića od 27. do 31. svibnja.
Svake godine u svibnju obilježavamo Dane vrtića, a u sklopu njih i Projektni dan eko škole. Projektni dan je prilika za realizaciju još jednog velikog eko projekta u čiju realizaciju će se osim djelatnika vrtića uključiti djeca polaznici vrtića, članovi njihovih obitelji, eko kumovi te predstavnici raznih institucija iz lokalne zajednice”, objašnjava ravnateljica Jerčinović.
U ljeto 2012. godine područje oko crkvice sveta Barbara, po kojoj taj predio Bribira nosi ime, poharao je veliki požar koji se protegnuo sve do Crikvenice nanijevši time ogromnu štetu. Izgorjele su tisuće hektara šume i stradale su brojne životinje. Brdo je postalo pusto, ogoljelo, crno, prazno. Dvije godine kasnije, u vrtiću su odučili da ne mogu i neće dio svog Bribira gledati u tom stanju već da će nešto poduzeti.
Još jedan veliki, stalni projekt je “Vrtić u prirodi”. Svrha projekta je senzibilizacija odgajatelja i drugih zaposlenika za važnost suživota s prirodom i očuvanja prirode prvenstveno kroz realizaciju stalnog boravka u prirodnoj nestrukturiranoj okolini.
“Priroda je najprirodnije i vrlo poticajno okružje za dječje učenje i razvoj. Cilj nam je provoditi čim više vremena u prirodi, neomeđenoj ogradama i zidovima, odgovorno se odnositi prema biljkama, drveću i životinjama. Učimo promatrajući prirodu, iz prirode i sa prirodom. Penjanje po drveću raduje našu djecu i prestaje biti zaboravljena vještina”, zaključuje ravnateljica vrtića “Cvrčak i mrav”.