Kroz gotovo 600 stranica, tisuću fotografija i 80 ilustracija nova knjiga zaljubljenika u more iz Kraljevice vodi nas ka 75 olupina
RIJEKA Nakon Zagreba, Danijel Frka predstavio je svoju knjigu “Potonulo blago Jadrana” na domaćem terenu. U Rijeci, u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja. Knjiga je izašla u suradnji s izdavačkom kućom Naklada Val
Direktor izdavačke kuće Dragan Ogurlić u uvodu je istaknuo da se radi o vrhunskoj knjizi za koju se već može reći da je postigla uspjeh. Biranim je riječima govorio o autoru istaknuvši da je Frka autor knjige, ilustracija i većine fotografija. Ogurlić je Frku nazvao “gospodarom mora, zemlje i zraka”. Naime, Frka se može pohvaliti s 48 godina ronilačkog iskustva, a istovremeno je i modelar i paraglider. Ogurlić je slaže s konstatacijom iz predgovora gdje je Frka nazvan “kustosom podmorskih artefakata”. Knjigu je prepoznalo i Ministarstvo kulture i medija te je uvrstilo na popis obavezne literature u hrvatskim knjižnicama, pohvalio se izdavač.
Frka je publici u ispunjenoj dvorani najprije objasnio zbog čega je počeo pisati knjige o olupinama. U Egiptu je 2000. godine našao knjigu “Ronilački vodič po olupinama Crvenog mora” koja ga je oduševila. Pomislio je da takvu knjigu zaslužuje i Jadran. I ideju je pretočio u svoju prvu knjigu “Tajne Jadrana”. Potom Frka piše svoju drugu knjigu “Blago Jadrana” koja je rasprodana još prije dvije godine. Logično je bilo pripremiti novu, treću knjigu koja je koncipirana kao vodič za ronioce, ali je namijenjena svima koji vole more i podmorje. Kroz gotovo 600 stranica, tisuću fotografija i 80 ilustracija nova knjiga zaljubljenika u more iz Kraljevice vodi nas ka 75 olupina od Savudrije do Prevlake. Do 40 metara, što je granica rekreativnog ronjenja, 37 je olupina obrađeno u knjizi. Na dubini većoj od 40 metara, 38 je olupina. Knjiga otkriva kako je došlo do potonuća i na kojoj dubini se nalaze brodovi i zrakoplovi.
Tako će čitatelji doznati više o brodu Elhawi Star koji je osamdesetih godina prošlog stoljeća potonuo pred Rijekom. Na dubini od 40 metara predstavlja čest mamac za ronioce. Najveći brod u knjizi je brod austrougarske ratne mornarice Szent Istvan. Potopljen je 1918. godine kod Premude. Danas leži na dubini od 66 metara.