Objekt iz prvog stoljeća prije Krista, u sklopu gradine Drvišica, specifičan je jer spada u do sada najstarije objekte zidane žbukom na južnoj strani Velebita, Uz to, u arheološkim istraživanjima prvi put se koristilo pse
Karlobag – Istraživanje gradine Drvišica u Karlobagu, najveće prapovijesne gradine na primorskoj padini Velebita, čiji kontinuitet naseljenosti datira od 8. stoljeća prije Krista do novog vijeka, završeno je protekloga tjedna. I prošlogodišnje kampanje kao i ovu novu fazu istraživanja usmjerenu na prostor zapadnih padina lokaliteta, pod vodstvom doc. dr. sc. Vedrane Glavaš proveo je Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru.
Glavaš dodaje kako su ovogodišnja, ali i dosadašnja istraživanja koja Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru provodi na Drvišici znatno doprinijela novim znanstvenim spoznajama o predrimskom i rimskom Vegiju – naselju koje se tada nalazilo na prostoru Karlobaga.
“To se posebno odnosi na ostatke ovog objekta koji bi spadao u do sada najranije objekte zidane žbukom koji su otkriveni arheološkim istraživanjima na primorskoj padini Velebita.“ kaže dr. Vedrana Glavaš.
Istraživanje financiraju Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Općina Karlobag, a u fazama se provodi od 2013. godine. Na Drvišici se u budućnosti planira poučna staza koja bi trebala spajati sve kulturne znamenitosti na Drvišici te posjetitelje voditi kroz prapovijesne i povijesne ostatke na lokalitetu.
Prošle godine su istraživanja na nekropoli i otkrivanju grobova provedena sa psima koji su pratili miris raspadnutog ljudskog tijela, a kako pse u arheološkim istraživanjima do sada nitko nije koristio, ta nova metodologija može se smatrati senzacijom ne samo za arheologe nego i za kinologe, etologe i forenzičare.