Pedesetak fotografija s prikazima cvijeća, predmetima iz svakodnevnoga života, ukrasa i alata, popraćeno je nazivima na lokalnom dijalektu
BAKAR Bakrani su velikom feštom proslavili dan svoje nebeske zaštitnice Svete Margarete Antiohijske. Drugu godinu zaredom Sekcija za vizualne umjetnosti KUU Sklad Bakar organizira izložbu poznatog fotografa Miljenka Šegulje. Pedesetak fotografija s prikazima cvijeća, predmetima iz svakodnevnoga života, ukrasa i alata, popraćenih nazivima na lokalnom dijalektu, imalo je za cilj podsjetiti stanovnike grada ne samo na predmete koje su koristili naši stari, već i na jezik kojim su govorili.
Izložba “Ča je ča” dio je velikog projekta “Ča Da” – očuvanje bakarske čakavštine koji već niz godina financiraju Ministarstvo kulture i medija RH i Grad Bakar, a od ove godine i PGŽ. U okviru projekta već je snimljeno više od dvadeset filmova i prikazane dvije izložbe, te je u pripremi Vizualizirani rječnik bakarske urbane čakavštine.
U organizaciji izložbe sudjelovale su skoro sve gradske udruge. Manifestaciju su otvorile male mažoretkinje udruge La Bamba i Ženski zbor KUU Sklad pod vodstvom maestre Nade Matošević Orešković. Mladi umjetnici Društva Naša Djeca izveli su kazališnu predstavu na domaćem dijalektu. Tete iz dječjeg vrtića Fijolica pekle su palačinke, a udruga Bakarska žena, u skladu s bakarskom tradicijom starom gotovo osam stotina godina, dijelila je slanu ribu i palentu. Ne smijemo zaboraviti ni pomoć bakarskih poduzeća: Selak, Cafe Barutana te Glen Art. Kada je pao mrak, gost iznenađenja, mladi znanstvenik Petar Štrbac napravio je performans na Teslinom generatoru. A publika, koja nije dočekala pravu grmljavinu, s veseljem je gledala umjetne munje. Zabavu nije mogla pokvariti ni topla primorska kiša koja je s vremena na vrijeme zasmetala goste izložbe.
Autor izložbe Miljenko Šegulja zahvalio je svima koji su pomogli u organizaciji otvorenja izložbe, a posebno onima koji su godinama u sjećanju čuvali gotovo zaboravljene riječi i izraze. Predsjednica KUU Sklad Dunja Vladislović napomenula je da su Bakrani svjedočili pravoj kulturnoj zabavi u samoorganizaciji civilnog društva.