Crikvenica proživljava snažan investicijski zamah koji mijenja vizuru grada i znatno podiže kvalitetu života
CRIKVENICA Crikvenica proživljava snažan investicijski zamah koji mijenja vizuru grada i znatno podiže kvalitetu života njegovih stanovnika. Kroz niz infrastrukturnih i društveno važnih projekata, Grad Crikvenica potvrđuje svoju stratešku usmjerenost prema održivom razvoju, zaštiti okoliša, potpori obiteljima te unaprjeđenju javnih usluga. Donosimo pregled ključnih ulaganja.
Sortirnica – ključni iskorak u održivom gospodarenju otpadom
Crikvenica ulazi u novo poglavlje gospodarenja otpadom zahvaljujući projektu izgradnje i opremanja sortirnice, ukupne vrijednosti 2,6 milijuna eura. Projekt sufinancira Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije s bespovratnih 1,8 milijuna eura, što čini gotovo 70 posto ukupne vrijednosti.
Obnašateljica dužnosti gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović ističe značaj projekta za budućnost grada:
– Sortirnica predstavlja važan korak prema učinkovitijem i održivijem sustavu gospodarenja otpadom. Projekt omogućava višu razinu razdvajanja i recikliranja, smanjenje količine otpada na odlagalištima te značajno doprinosi očuvanju okoliša. U planu je i izgradnja kompostane, čime dodatno jačamo našu posvećenost održivom razvoju.
Odvodnja – povijesni infrastrukturni iskorak za zaštitu okoliša
Jedan od najvećih infrastrukturnih zahvata u povijesti Crikvenice i okolnih mjesta je projekt Aglomeracije Novi Vinodolski – Crikvenica – Selce, vrijedan gotovo 70 milijuna eura. Od toga je čak 49 milijuna eura osigurano iz bespovratnih sredstava Europske unije, a projekt se nalazi u završnoj fazi provedbe.
Do sada je izgrađeno 90 kilometara nove kanalizacijske mreže, rekonstruirane su brojne crpne stanice, a posebno se ističe izgradnja dvaju suvremenih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, u Novom Vinodolskom i u Crikvenici, gdje se postrojenje gradi na lokaciji Petak. Crpna stanica na Petaku te pročišćivač otpadnih voda osigurat će potpunu zaštitu mora i obalnog pojasa, što je od iznimne važnosti za zdravlje građana, osobito u ljetnim mjesecima kada je turistički pritisak najveći.
Nova poslovna zgrada u Kotorskoj – suvremeni uvjeti za djelatnike i građane
U Kotorskoj ulici u Crikvenici niče nova, suvremena poslovna zgrada površine 900 četvornih metara, raspoređena na četiri etaže, vrijedna 1,55 milijuna eura. U nju će uskoro useliti djelatnici Vodovoda i odvodnje te Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Područnog ureda Crikvenica, dok je drugi kat, u vlasništvu Grada Crikvenice, namijenjen lokalnim ustanovama i institucijama.
Hrvatski zavod za socijalni rad napokon će dobiti adekvatan prostor za rad s korisnicima, a sugrađanima će gradske i državne službe biti znatno dostupnije i pristupačnije, ističe obnašateljica dužnosti gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović.
Novi vrtić u Gornjem kraju – ulaganje u najmlađe
Kontinuirana ulaganja u predškolsku i osnovnoškolsku infrastrukturu kulminiraju u 2025. godini realizacijom jednog od najvažnijih projekata – izgradnjom novog dječjeg vrtića u Gornjem kraju, vrijednog 2,2 milijuna eura.
Trenutno su u tijeku završni radovi na fasadi, krovištu i sustavu podnog grijanja, dok u sljedećoj fazi slijedi uređenje unutarnjih prostorija i okoliša. Otvorenje vrtića planirano je tijekom ljetnih mjeseci.
Ova investicija ne donosi samo novi prostor za najmlađe, već i otvara nova radna mjesta za odgojitelje, stručne suradnike i tehničko osoblje – dodatno jačajući lokalnu zajednicu.
Novo školsko igralište – poticaj zdravlju i sportu
U tijeku su radovi na uređenju školskog igrališta Osnovne škole Vladimira Nazora, koje će uskoro zasjati u novom ruhu. Projekt obuhvaća postavljanje nove sportske podloge, modernu sportsku opremu i izgradnju zaštitne ograde. Cilj ovog ulaganja je poticanje zdravih životnih navika i redovitog bavljenja sportom kod djece i mladih, uz stvaranje sigurnog i poticajnog prostora za igru i tjelesnu aktivnost.
Energetska obnova domova kulture u Jadranovu i Selcu
U ožujku je započela energetska obnova Doma kulture u Jadranovu. U tijeku su radovi na zamjeni stolarije, završna faza fasade, pripreme za zamjenu krovišta i izvedba cijevnog razvoda grijanja. U sklopu projekta ugrađuju se dizalica topline, fotonaponska elektrana, LED rasvjeta i punionica za električna vozila. Vrijednost radova iznosi 800 tisuća eura, od čega je gotovo 450 tisuća eura sufinancirano sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Završetak radova planiran je do kraja 2025. godine.
– Obnova Doma kulture u Jadranovu od iznimne je važnosti za brojne udruge i klubove koji se njime koriste, ali i za male poduzetnike koji djeluju unutar ovoga prostora. Uskoro će naši sugrađani raspolagati suvremenim, energetski učinkovitim prostorom koji omogućuje kvalitetno i neometano provođenje različitih aktivnosti. Vjerujem da će Dom nakon obnove postati još funkcionalniji i primamljiviji za širi spektar sadržaja i namjena, od kulturnih i edukativnih do poslovnih i društvenih, ističe Matošić Gašparović.
U travnju je krenula i energetska obnova Doma prosvjete u Selcu. Projekt uključuje novu fasadu i krovište, zamjenu stolarije, dizalice topline, solarnu elektranu, LED rasvjetu, punionicu i platformu za osobe smanjene pokretljivosti. Vrijednost radova iznosi 643 tisuće eura, a Fond sufinancira više od 550 tisuća eura. Završetak je planiran u prvom kvartalu 2026.
– Dom prosvjete u Selcu ključno je za društveni život ovog mjesta, prostor je to koji koriste udruge, u kojem djeluje Ogranak Gradske knjižnice Crikvenica te se redovito održavaju brojne manifestacije i kulturna događanja. Obnovom Doma osigurat ćemo suvremene, energetski učinkovite i pristupačne uvjete za sve korisnike. Ovo je još jedan primjer kako ulaganja u energetsku obnovu istovremeno doprinose očuvanju okoliša, poboljšanju kvalitete života građana, očuvanju naše društvene infrastrukture, ali i lokalne baštine. Upravo kroz razna događanja i manifestacije koje se ovdje održavaju, čuva se kulturni identitet Selca i njeguje zajedništvo koje je temelj života našeg kraja, ističe v.d. gradonačelnice Crikvenice.
Proširenje i uređenje gradskih groblja
Grad Crikvenica već se dulje vrijeme suočava s nedostatkom novih ukopnih mjesta na svim postojećim grobljima (u Crikvenici, Selcu, Dramlju i Jadranovu). Upravo je zato još prije desetak godina započelo promišljanje o gradnji novog groblja na predjelu Zoričići koje se od same ideje do izrade projekta razvija u fazama. Na ukupnoj površini od 3,7 hektara, kada bude u potpunosti dovršeno, novo crikveničko groblje imat će gotovo tri tisuće grobnih mjesta, odnosno više od šest tisuća ukopnih mjesta, čime će potrebe grada za ovim prostorom biti zadovoljene za idućih stotinu i više godina.
U sklopu druge faze izgradnje, koja je započela 2025. godine, uskoro počinju radovi na izgradnji dodatnih grobnica, ukupno 62, od čega je 28 jednostrukih, 22 dvostruke i 12 trostrukih. Time će se osigurati dostatan broj ukopnih mjesta za potrebe sljedećih nekoliko godina.
Na mjesnom groblju u Selcu završeni su rekonstrukcijski radovi. Obnovljen je kamen ispred mrtvačnice, sanirani lukovi groblja te je rekonstruirano stubište i prilaz za osobe s invaliditetom. Time je poboljšana dostupnost, sigurnost i estetski izgled mjesnog groblja.
Trg Stjepana Radića – funkcionalnije i estetski skladnije gradsko središte
Radovi na obnovi pergola na Trgu Stjepana Radića odvijaju se prema planu. U prvoj fazi, vrijednoj 270 tisuća eura, uređeno je 12 pergola površine od 15 do 60 m². Dotrajale drvene konstrukcije zamijenjene su čeličnim pergolama s termoizolacijom i sustavom odvodnje, a projekt je proveden u dogovoru s ugostiteljima koji posluju na trgu.
Očuvanje sakralne baštine – obnova kapele na Kalvariji i crikveničke župne crkve
Kapela na Kalvariji u Dramlju, vrijedan simbol lokalne kulturne i duhovne baštine, obnavlja se uz stručni nadzor konzervatora. Radovi obuhvaćaju sanaciju zidova i krova, restauraciju interijera te zaštitu izvornih elemenata, uključujući šest kipova i tri drvena križa prirodne veličine, iznimne umjetničke vrijednosti.
Istodobno, u tijeku su radovi na obnovi zvonika i pročelja Župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Crikvenici, koje Grad Crikvenica podupire donacijom od 100 tisuća eura.
Zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović naglašava:
– Naša kulturna i vjerska baština temelj je identiteta Crikvenice. Obnovom vrijednih sakralnih objekata ne samo da čuvamo nasljeđe za buduće generacije, već jačamo lokalni identitet i doprinosimo razvoju kulturnog turizma. Autentičnost naše sredine postaje prepoznatljivost koju želimo dijeliti s posjetiteljima.
Uređenje pomorskog dobra – sigurnija i privlačnija obala
Grad Crikvenica kontinuirano ulaže u održavanje i uređenje svojih plaža, svjestan njihove važnosti za kvalitetu života i turističku ponudu. Pripreme za sezonu 2025. započele su još krajem prošle godine, a radovi su danas vidljivi duž cijele obale – od uvale Neriz u Jadranovu do uvale Slana u Selcu.
Na više od 17 kilometara obale gotovo da nema dijela koji ne zahtijeva obnovu nakon zime. Petogodišnji Plan upravljanja pomorskim dobrom osigurava ravnomjeran razvoj cijele rivijere, dok se godišnji zahvati provode prema stvarnim potrebama i stupnju oštećenja. Nakon značajnih prošlogodišnjih ulaganja u uređenje plaže Havišće u Jadranovu te poluotoka Kačjak u Dramlju , ovogodišnji prioriteti su uvala Slana u Selcu, plaža kod lučice Podvorska te glavna gradska plaža. U Slani su obnovljeni betonski elementi, izgrađen novi valobran i uređena Ribarska kuća sa stalnom izložbom. U Podvorskoj je presloženo gotovo 1.000 m³ kamenih blokova radi stabilnosti obale, dok je na gradskoj plaži nasuto više od 1.000 m³ pijeska s otoka Suska i sanirana pješačka staza.
Nakon sezone kreće druga faza uređenja Kačjaka, za koju je Grad osigurao 150 tisuća eura bespovratnih sredstava. Radovi uključuju nova sunčališta, obnovu površina i šetnice s ogradom.
Uz veće projekte, Grad provodi i brojne manje zahvate, uvijek s naglaskom na sigurnost, uređenost i očuvanje prirodnog okoliša. Crikvenica se u posljednjih nekoliko godina profilira kao grad s jasnom vizijom održivog razvoja, strateškog upravljanja resursima i snažnog ulaganja u infrastrukturu, obrazovanje, kulturu i okoliš. Od velikih infrastrukturnih zahvata poput projekta odvodnje i sortirnice, preko energetskih obnova domova kulture i izgradnje novog vrtića, pa sve do obnove sakralne baštine i društveno važnih prostora, svaki je projekt usmjeren na poboljšanje kvalitete života građana te očuvanje kulturnog i prirodnog identiteta lokalne zajednice. Ovakvim pristupom Crikvenica ne samo da prati suvremene trendove održivog urbanog razvoja, već i proaktivno oblikuje budućnost svoga grada.
– Grad Crikvenica kontinuirano ulaže u projekte koji imaju stvaran, pozitivan utjecaj na svakodnevni život naših građana – bilo da je riječ o čistom okolišu, modernoj infrastrukturi, dostupnim javnim uslugama ili očuvanju kulturnog identiteta. Naš je cilj jasan, graditi Crikvenicu kao mjesto u kojem je ugodno živjeti, raditi i stvarati. I u godinama koje dolaze, želimo nastaviti predano raditi na tome da naš grad bude primjer promišljenog, uključivog i održivog razvoja, zaključila je Matošić Gašparović.
FOTO Miroslav Matejčić, Tunera.info, Grad Crikvenica