Život djece pred ekranima potaknuo je pedagoginju vrtića “Cvrčak i mrav” Ivu Baldo Karlić na istraživanje: koliko djeca vrtića borave pred ekranima? Rezultati istraživanja vrlo su zanimljivi
TRIBALJ Boravak djece pred ekranima uvijek je bio izazov za roditelje i za odgojno-obrazovne djelatnike. Izazov je postao nešto veći u doba pandemije, za koje je i nastava preselila na ekrane. Život djece pred ekranima potaknuo je pedagoginju vrtića “Cvrčak i mrav” Ivu Baldo Karlić na istraživanje: koliko djeca vrtića borave pred ekranima?
U istraživanju provedenom u veljači ispitane su navike djece u dobi od jedne do šest godina koja pohađaju vrtić “Cvrčak i mrav”. Istraživanju se odazvalo 70 posto roditelja. Što pokazuju rezultati? Neki roditelji djeci su omogućili korištenje ekrana (najčešće mobitela i televizora) već u dobi od šest mjeseci, iako prosječno djeca počinju koristiti ekrane oko prvog rođendana. Većina djece zna sama upaliti uređaje s ekranima (televizor, mobitel, laptop, igraća konzola). U prosjeku djeca pred ekranima provode do dva sata dnevno, no postoje i djeca kojima roditelji omogućuju boravak pred ekranima i više od četiri sata dnevno. Polovina djece igra igrice na mobitelu i na igraćoj konzoli. Većina djece redovito prati razne sadržaje na YouTubeu, često i na drugim jezicima. Sadržaje na YouTubeu sama biraju i pokreću. Manji broj djece (6 posto) imaju televizor u sobi u kojoj spavaju, a 4 posto djece ima svoj vlastiti mobitel. Četvrtina djece ne može pojesti obrok bez gledanja u ekran, dok polovina ne odlazi na spavanje bez gledanja medijskih sadržaja.
Kao najčešće razloge zbog kojih roditelji omogućuju djeci vrijeme pred ekranima, navode se zabava djeteta, zaokupljanje pažnje te mogućnost da dijete nauči nešto novo. Manji dio roditelja nije postavio pravila i zabrane vezane uz korištenje ekrana. Najčešća pravila koja roditelji postavljaju jesu vremensko ograničenje boravka pred ekranom, gledanje sadržaja kojeg odabere roditelj te gledanje sadržaja zajedno sa roditeljima. Nešto više od polovice roditelja navodi da koriste roditeljsku zaštitu odnosno aplikacije za kontroliranje sadržaja. Da nešto gledaju, djeci nikad nije zabranilo 7 posto roditelja. Gotovo tri četvrtine ispitanih roditelja ponekad prati sadržaj zajedno s djetetom, dok 2 posto roditelja ne gleda s djecom niti zna koji sadržaj prate. Koje igrice dijete smije igrati određuje 80 posto roditelja, a manji dio njih (20 posto) igra te igrice s djecom.
U ožujku je roditeljima ponuđena radionica “Djeca i mediji” tijekom koje su roditelji upoznati sa pozitivnim i negativnim aspektima boravka pred ekranima. Najčešći negativni aspekti odnose se na narušavanje zdravlja zbog prekomjernog boravka pred ekranima, asocijalizacija, gubljenje pojma o stvarnosti… Najveći negativni učinak na djecu predškolske dobi imaju nasilni medijski sadržaji. Naime, mala djeca teško razlikuju stvarnost od fikcije te još uče kako upravljati svojim osjećajima i ponašanjem. Učestalo i dugotrajno gledanje nasilnih sadržaja može povećati rizik od agresivnosti. Već samo uključen televizor u prostoriji u kojoj dijete boravi, igra se i komunicira, može imati negativne posljedice za njegovo učenje, pažnju i odnose s roditeljima. Rana povećana izloženost djece audiovizualnom sadržaju može se dovesti u vezu sa: slabijim razvojem govora, lošijom spremnošću za školu i lošijim školskim uspjehom. Dijete koje nauči engleski jezik prije hrvatskog ukazuje na nedostatak interakcije s okolinom. Istraživanja su utvrdila povezanost količine gledanja audiovizualnih sadržaja u predškolskoj dobi i prekomjerne tjelesne težine u djetinjstvu (prekomjerno sjedenje, izostanak kretanja, povećana izloženost oglasima za nezdravu hranu i pića, navikama jedenja tijekom gledanja i smanjeno vrijeme spavanja). Obavezno je izbjegavanje sadržaja koji su agresivni i zastrašujući. Na radionici je istaknuti da roditelji trebaju biti dobar uzor svojoj djeci – i u ograničenom korištenju medijskih platformi.
Roditelji se u bilo koje vrijeme mogu obratiti i u savjetovalište stručnog tima za podršku i savjetovanje. Preporučena im je i literatura sa navedenom tematikom. Vrtić će nastaviti nuditi roditeljima razne radionice vezano uz dječje korištenje ekrana i medija.
FOTO Erik Mclean