Autori izložbe “U društvu je najljepše” su poznati senjski fotokroničari Zoran Hapčo i Dinko Brozičević
SENJ Maškarano druženje i mesopusnu fotoizložbu u čast bogate senjske mesopusne tradicije koja je važan i osebujan dio kulturnog identiteta Senja organizirala je Gradska knjižnica Senj već šestu godinu zaredom u ovo veselo mesopusno doba godine kada je sve u znaku maski i maškaranja.
“Živopisna izložba “U društvu je najljepše” poznatih senjskih fotokroničara Zorana Hapče i Dinka Brozičevića, donosi presjek senjskih maškaranih skupina koje su u proteklom desetljeću vladale Magnusom i salom i koje su nam dokazale da naša maškarana tradicija živi, i to u punom smislu. Da je u društvu zaista najljepše dokazao je veliki broj posjetitelja koji su uživali u izložbi, pjevali i plesali uz VIS Bonaca, koji je uvijek spreman napraviti odličnu atmosferu, častili se krafnama, smijali šalama… zajedno s maškaranim odlično raspoloženim knjižničarima.
“Ove godine izložbu smo posvetili maškaranim skupinama koje su prepoznatljivi dio senjskog mesopusnog folklora. Obučene u temu, uniformirane i usklađene do zadnjeg detalja prekrasan su ures maškaranog šušura. Rekli bismo, lipo ih je za vidit. A, iza te lipe slike stoji puno rada i truda, pa i novaca. Ali stoji i puno lijepih trenutaka punih smijeha, veselja i ugodnog druženja. Od osmišljavanja teme preko odabira materijala i rekvizita sve do izrade detalja i šivanja, skupinu veže isti cilj, zasjati na balu u punom sjaju i dobro se zabaviti… A, pogotovo se skupina ugrije u subotu uvečer prije samog bala kada su uz oblačenje maškarade obavezne police, vino i javljanje u Šušur. A, poslije u salu na ples i benavljenje, a ako padne i koja nagrada, još bolje”, rekla je uvodno ravnateljica senjske knjižnice Ana Prpić Rogić.
Ravnateljica Rogić pojasnila je i zašto maškaranje u knjižnici.
“Kad su nas prije šest godina pitali kako to maškare u knjižnici, mi smo im spremno rekli: kao glagoljica, kao bura, kao književnici, uskoci i kula, tako i sada već 362 godine stara senjska maškarana tradicija, jednako važna kao i svi ostali segmenti našeg kulturnog zavičajnog blaga i treba to isticati i na balu, ali i svugdje u gradu, pa tako i u knjižnici“, odgovorila je Prpić Rogić.
U programu otvorenja sudjelovali su predsjednik Hrvatske udruge karnevalskih gradova Ivan Prpić Špika, senjski mesopusni meštar Danijel Tomljanović Feralić i direktor TZ Senj Viktor Samaržija, a svi su istaknuli kako je događaj u knjižnici odličan način da se dodatno promovira mesopust kao važan dio senjskog kulturnog identiteta. Naglasili su i zadovoljstvo što maškarana tradicija živi punim plućima, a što je još važnije te lipe užance prihvaćaju i vole i mladi. Najljepša maškara, ludi šeširdžija, koju je nosila Lucija Rako, dobila je nagradu u vrijednosti 500 kuna. Da će maškarana tradicija u Senju dugo živjeti svjedoče najmlađi sugrađani koji se rado maškaraju i sa svojim mamama, tatama, bakama i djedovima svake godine maškarani dolaze na mesopusno druženje u knjižnicu.
Zainteresirani Senjani izložbu će moći razgledati do 15. ožujka u senjskoj knjižnici.