Nakon Crikvenice, izložba “U mreži putova” je preselila u Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja i priča o 13 putova nastalih u razdoblju od 18. do kraja 19. stoljeća koji su predstavljali žile kucavice gospodarskog i društvenog života na prostoru od Drivenika do Bribira
CRIKVENICA Svi oni koji su prošle godine propustili u crikveničkom muzeju razgledati izložbu “U mreži putova” imaju novu priliku. Naime, izložba gostuje u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka u Guvernerovoj palači i ostaje otvorena do 11. kolovoza. Izložba obrađuje povijesne putove i cestogradnju Vinodola. Gusta mreža starih putova kojom je ispresijecan primorski krajolik
danas je prepuštena tihom propadanju što je bio i glavni razlog zašto je Muzej Grada Crikvenice odabrao ovu temu koja će, nadaju se, aktualizirati vrednovanje te zanemarene graditeljske baštine.
„Današnji užurbani tempo života usmjerava nas na suvremene prometnice kojima se svakodnevno krećemo te najčešće uopće nismo ni svjesni starijih komunikacija, a njihove trase, način gradnje i znemenitosti uz koje prolaze mogu nas odvesti na putovanja ne samo prostorom nego i vremenom“, ističu autori izložbe Stjepan Špalj i Tea Rosić iz Muzeja Grada Crikvenice.
Oni su na izložbi obradili 13 putova nastalih u razdoblju od 18. do kraja 19. stoljeća koji su predstavljali žile kucavice gospodarskog i društvenog života na prostoru od Drivenika do Bribira, s pripadajućim priobaljem i zaleđem. U popratnom katalogu izložbe koji je nadavno objavljen obrađeno je ukupno 27 starih putova.
„Putovi koji su u prošlosti predstavljali sastavni dio svakodnevice, promjenom načina života brzo su zaboravljeni. Protokom vremena čak su i velike ceste postale neugledne šumske staze obrasle vegetacijom koja prikriva njihovu veličinu i značenje. Stari su se pješački putovi pak još većom brzinom stopili s prirodom ostajući u sjećanju samo starijim generacijama.“
Na svu sreću, nisu sve drevne komunikacije zapostavljene – održavaju ih koraci brojnih entuzijasta, planinara, šetača, lovaca, ali i kotači brdskih biciklista. Neke dionice uključene su u turističku ponudu crikveničko-vinodolske rivijere kao markirane planinarske staze i šetnice čija imena podsjećaju na specifičnosti krškog reljefa, raznolikost primorske vegetacije i bogatstvo kulturne baštine.