Na svečanoj sjednici skupštine društva u centru Selca nastupili su mješoviti pjevački zbor i limena glazba
SELCE Kulturno umjetničko društvo Neven Selce obilježilo je 110 godina djelovanja. Na svečanoj sjednici skupštine društva u centru Selca nastupili su mješoviti pjevački zbor i limena glazba. Dodijeljena su priznanja predsjednicima koji su vodili KUD u posljednjih pet desetljeća. To su Luka Pobor, Stjepan Antić, Mihovil Lončarić, Vjekoslav Lončarić, Hermina Lončarić, Vojko Lončarić, Ivica Antić, Vedran Antić i aktualna predsjednica Marija Lončarić. Stjepan Antić i Vladimir Kogoj posthumno su dobili priznanja.
KUD Neven osnovan je 1911. godine. Točnije, u lipnju prije 110 godina osnovano je Hrvatsko pjevačko i tamburaško društvo Neven. Selački KUD može se pohvaliti da je jedno je od najstarijih društava u Hrvatskom primorju, ali i u Hrvatskoj. Prvi predsjednik Nevena bio je ravnatelj Pučke škole u Selcu Martin Gregurić. Osnivač i voditelji tamburaškog zbora bio je DIlvestar Antić Šaverija. Među osnivačima su Ante Antić Tunar, Miho Lončarić Ružić, Stjenap Pobor stariji (postolar), Ivan Lončarić (pekar), Ivan Antić Kombol (trgovac), Ivan Lončarić Kombol (trgovac), Ivan Lončarić Papić (poštar), Nikola Brozović (građevinski poduzetnik) i Nikola Šamanić (krojač).
Od 1911. godine do početka Prvog svjetskog rata formirana su dva zbora, pjevački i tamburaški. Tamburaški zbor činili su isključivo muškarci, a pjevački zbor bio je mješovit. Zborovi su nastupali u Selcu i u bližoj okolici. Pamti se nastup u Sušaku 1913. godine. Neven je utihnuo za vrijeme rata. Od kraja jednog do početka drugog rata Neven nije imao stručno vodstvo i djelovao je pod okriljem Hrvatske pučke knjižnice te nastupao na tradicionalnim godišnjim zabavana i sličnim svečanostima. Nakon rata renesansu doživljava tamburaški zbor. Zasluge pripadaju voditelju Draganu Raljušiću iz Crikvenice, Ivanu Kačurovu koji je paralelno vodio limenu glazbu te Božidaru Lončariću Ružiću koji se u Selce vraća po odlasku u mirovinu 1963. godine. U 15 godina tajne tambure s njim je otkrilo stotinjak djece. Potom tamburaški zbor vodi Vojko Lončarić. Odlaskom Lončarića tamburaški zbor prestaje s radom. Zamrzava se 1983. godine. Još je jedan pokušaj da se tamburaška sekcija osovi na noge. Uspjelo je to Slavku Smoljanu, no tamburaši su svirali tek godinu dana. Limenu glazbu 1979. godine preuzima Čedomir Lončarić i vodi je sve donedavno. Zaslužio je i nagradu za životno djelo Grada Crikvenice. Nakon “tamburaške krize” Limena glazba Selce se osamostaljuje. Neven se gasi 1986. godine. Pauza je trajala 17 godina.
Napokon, 2003. godine Neven se ponovno budi. Predsjednica je Hermina Lončarić. Djeluju dvije sekcije, tamburaška i sekcija za očuvanje narodne nošnje i običaja Selca. Zbor je povjeren vrsnom Darku Majstoroviću. Nižu se nastupi širom Hrvatske. Jedno vrijeme tamburašku sekciju vodi Željka Crnić iz Grižana, no tambure su opet zašutjele. S druge strane, 2208. godine formira se mješoviti pjevački zbor pod vodstvom Tatjane Veljanovske. U proteklih 13 godina zbor je imao 155 nastupa.
Čestitati su došli zamjenica crikveničkog gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović i direktorica TZ grada Crikvenice Marijana Biondić. Čestitke su uputili KUD Bribir, KUD Sveta Jelena i KUU Sklad Bakar.