Knjiga „Misija u Hrvatskoj 1941. – 1946“ vatikanskog diplomate Masuccija neće se svidjeti ni emigraciji ni komunistima jer oslikava ljude, događaje i zbivanja u pet burnih godina
Senj – Knjiga „Misija u Hrvatskoj 1941. – 1946“ autora dr. Giuseppea Masuccija i priređivača i prevoditelja Marijana Mikca promovirana je sinoć u senjskom Domu kulture, a u organizaciji Ogranka Matice Hrvatske u Senju.
“Misija u Hrvatskoj” je do 1990. godine bila nepoželjna literatura, za koju su znali tek rijetki. Marijan Mikac, hrvatski književnik i filmski djelatnik, rodom je Senjanin, a njegov značaj za hrvatsku književnost, kinematografiju i novinarstvo zaslužuje isticanje. Predstavljači knjige bili su dr. sc. Jure Krišto i Veljko Krulčić iz izdavačke kuće Vedis, koja je, uz Ogranak Matice Hrvatske u Senju, izdavač djela. Izdavači su objavili integralni pretisak rukopisa te knjige, uključujući predgovor, biografije, historijat samostana i „svetišta“ Montevergine, kao i sve bilješke koje su objavljene u originalnom izdanju iz 1967. godine. Govoreći o Giuseppeu Masucciju, dr. sc. Jure Krišto istaknuo je kako je bio čovjek koji je poznavao mnoge važne ljude u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, jer je morao, zbog raznih potreba, intervenirati kod raznih ministara ili visokih dužnosnika.
„Bio je čovjek koji je zavolio Hrvatsku, koji je naučio hrvatski jezik, i to jako dobro, čak je i pisao pjesme na hrvatskom jeziku. U svakom slučaju bio je omiljen čovjek i meni je izrazito drago da je vodio svoj dnevnik, jer se o svemu tome nije puno znalo i treba zahvaliti Mikcu jer je omogućio da se djelo prevede i izda na hrvatskom jeziku“, rekao je Krišto.
Veljko Krulčić istaknuo je da se radi o dnevniku kojeg je radio vatikanski diplomat Giuseppe Masucci u Zagrebu u vrijeme NDH, koji je bio Mikčev prijatelj.
„To je bila osoba koja se nije libila prigovoriti ni Anti Paveliću, a kasnije ni Josipu Brozu Titu. Ovo je važna historiografska knjiga, i da je on nije izdao 1967. godine u Španjolskoj, u emigraciji, bojim se da bi ta knjiga ostala zauvijek nepoznata. To je vrlo sugestivan, zanimljiv, dojmljiv dnevnik, koji se sigurno ne dopada do kraja, ni našoj emigraciji, a ni komunistima jer oslikava ljude, događaje i zbivanja u vrijeme kada je Masucci bio u Zagrebu, od 1941. do 1946. godine“, zaključuje Krulčić.
Predsjednik Ogranka Matice Hrvatske u Senju Mislav Bilović osvrnuo se na, kako je rekao, lijepu i dugogodišnju suradnju s Vedisom, koja je već tradicionalna za Dan Grada Senja, a ogleda se u izdanju već desetak knjiga.
„Sve su važne za Senj, vrhunski opremljene i svatko tko ima knjigu koja je izdana od strane ove izdavačke kuće i od strane Matice u tim projektima, zbilja može reći da ima lijepu i vrijednu knjigu. Mogu samo pohvaliti i vlasnika izdavačke kuće Veljka Krulčića koji, kako uvijek kažem, voli Senj i doprinosi našoj kulturi“, zahvalan je Bilović.
U glazbenom dijelu promocije nastupila je Ženska klapa Senjkinje“.