Rijetko koji turist ne zastane pred suvenirnicom na Potoku, nazvanu po originalnoj priči koja je Senj približila milijunima Nijemaca. Turisti rado kupuju Rote Zora suvenire, TZ mi pomaže u promociji, ja promoviram grad, dobro surađujemo i nadopunjujemo se, priča Tetyana Šimunović koju je u Senj dovela ljubav
SENJ U vrijeme kada se neki iseljavaju iz Hrvatske u potrazi za boljim životom, u Senju se dogodila jedna lijepa priča. U grad pod Nehajem se, iz Ukrajine, prije deset godina, doselila Tetyana Šimunović, osnovala obitelj i otvorila posebnu suvenirnicu imena „Rote Zora“. Tetyana, koju svi u Senju zovu Tanja, u Senj je stigla zbog ljubavi.
„Stigla sam zbog ljubavi, to svi znate, slučajno ili je to sudbina, kako uzmete. Danas sam sretna i prezadovoljna, mislim da živim u jako lijepoj državi, malom, slatkom gradu, u obitelji u kojoj me svi podržavaju“, priča Tetyana.
Sa svojim suprugom upoznala se na jedan, može se reći, nesvakidašnji i poseban način.
„Petar je zaljubljenik u motore i brzinu. Toga dana vozio je trke i skoro se zabio u mene na cesti, ali hvala Bogu, nije. Sve je dobro prošlo i od jednog pića, razgovora, sve je krenulo, dogodila se kemija i tako sam ostala u Senju“, priča svoju ljubavnu priču naša Tanja.
Danas su roditelji dviju djevojčica, šestogodišnje Tiffany i četverogodišnje Brune.
„Djeca uče, pomažu, obožavaju moj rad i vesele mu se“, priča nadalje.
Tetyana ne pomišlja na povratak u Ukrajinu. Prije dolaska u Senj živjela je i završila studij turizma u Mađarskoj.
„Sad kad sam tu, dobila svoju djecu, pustila korijenje, ne pada mi na pamet povratak. Ako bi se bilo što mijenjalo, išli bismo svi zajedno, obiteljski, ali ne pada nam to na pamet“, zadovoljna je svojim životom u Senju.
Suvenirnica “Rote Zora”, u Ulici Potok 22 u Senju, koja privlači pozornost domaćeg stanovništva, te mnogih domaćih i stranih gostiju, svake sezone nudi nove, atraktivne suvenire, slike, uporabne predmete.
„Od kada sebe znam, a i po uzoru na mog tatu koji je cijeli svoj život privatnik, uvijek sam željela biti sama sebi gazda. Kreativna sam i puna raznih ideja. I kad sam radila kod nekih drugih poslodavaca, uvijek sam gurala neke svoje ideje. Kad to imaš u sebi, želiš biti svoj, svu tu ljubav i energiju dati u neki posao, vidjeti jesi li sposoban ostvariti svoje snove i ne očekuješ da te netko odmah cijeni, nego baš radiš“, priča Tanja.
Oduvijek je željela imati svoju trgovinu.
„Deset godina istraživala sam tržište, gledala što bih, kako bih, što bi išlo i mislim da sam živjela na Mjesecu, opet bih i tamo nešto istraživala, to je bio neki moj cilj.
Važno mi je pokazati mojoj djeci kako se sve može kad se hoće, kad si uporan i kad puno radiš. Učim ih da moraju raditi i učiti kako bi ostvarili svoje ciljeve, kao i njihova mama koja je sve postigla marljivim radom“, nastavlja svoju priču Tetyana.
Ogromnu zahvalnost upućuje svom suprugu, uz čiju je pomoć i iskustvo uspjela otvoriti željenu suvenirnicu.
„Moja umjetnička crta i ljubav prema svemu ovome čime se danas bavim, ne bi bili dovoljni“, sigurna je ukrajinska Senjkinja.
Osnova proizvodnje većine predmeta u “Rote Zori” je brački kamen.
„Znamo da je taj kamen poseban za cijelu Hrvatsku. Mnogo je suvenira koje izrađujemo od njega, a isto tako znamo kako ne može svaki turist otići na Brač i tamo kupiti svoj suvenir te im ga mi nudimo u svom prostoru. Suvenirnica se zove “Rote Zora” zato što sam puno istraživala i htjela nešto što promovira grad te otkrila ovu priču koja me jako zainteresirala i postala glavni motiv naših suvenira. Svaki naš suvenir predstavlja lokalni identitet, promotor je turizma, a to znači da kad turist dođe k nama, kupi nešto što se veže baš za Senj, nešto što će ga podsjećati da je bio ovdje, na ovaj grad. U nekom drugom gradu to ne može kupiti. To je bio naš cilj“, pojašnjava vlasnica suvenirnice.
Priča o “Rote Zori” nastavlja se i nadograđuje.
„Pošto sam znala da postoje određeni planovi o postavljanju 11 lokacija u gradu na kojima se snimala hit serija o maloj Senjkinji te o QR kodovima na tim lokacijama, čijim skeniranjem posjetitelji ulaze u priču, a hvala Bogu, i knjiga nam je prevedena, tako sam i ja, svojom suvenirnicom, upala među ova dva projekta, što je isto sudbina ili slučajnost, ne znam, ali je jako dobro“, sretna je Tanja.
Ponosna je na činjenicu da baš njihova suvenirnica ima prve Rote Zora proizvode, šalice, majice, ogrlice, a nada se da će nastaviti proširivati asortiman, uvoditi još posebniju ponudu i tako i dalje promovirati Senj. Veseli se što su u Turističkoj zajednici Grada Senja prepoznali njihov rad.
„TZ mi pomaže u promociji, ja promoviram grad, dobro surađujemo i nadopunjujemo se, a sada povezujemo priču i sa brodom“, veseli se. Naime, obitelj Šimunović u ljetnim mjesecima sa svojom “Panitulom” organizira i brodske izlete.
„Sve to možemo povezati i sa Rote Zora, prevozimo naše turiste do Svetog Jurja, uvale Duboka, otoka, koji su jako lijepi i poznati, i eto opet jedne lijepe priče“, puna je planova. Tanja ne skriva zadovoljstvo time što ljudi sve više prepoznaju ručni rad i unikatnu keramiku koju sami izrađuju i što masovni suveniri više nisu zanimljivi posjetiteljima.
„Suvenirnicu je do sada posjetilo i puno dječice, koja su došla u naš grad samo radi Rote Zore. Traže šalicu, majicu, nešto posebno u vezi ove priče i veseli me da sam uspjela u ostvarenju tog segmenta svojih planova. Naravno, moramo uložiti puno truda kako bismo još više oživjeli i osvijestili priču turistima. Npr. Njemci, koji nisu pročitali roman, ne znaju o čemu je točno riječ. Ali ja se odmah s njima raspričam, ponudim im svoju, i brošuru TZ, zainteresiram ih da prođu dio te dionice, obiđu barem neke od 11 tabli. Neki od njih vrate se u suvenirnicu, zahvale na zanimljivoj priči i kupe si nešto za uspomenu“, veseli se svakom uspjehu na planu promidžbe.
Ponuda je obogaćena i knjigama na njemačkom jeziku, koje turisti od ove godine mogu kupiti u suvenirnici. Kupuje se i sve više slika, što je Tanju ugodno iznenadilo i razveselilo. Za sada ne prodaje svoje slike, jer crta samo iz hobija, ali u Rote Zori imaju lijep izbor slika s motivima maslinovog drveta, lavande mora… akademskog slikara Ivana Vlašića iz Zagreba. Sve slike s motivima Senja naslikane su po narudžbi i te slike, naglašava Tanja, nigdje više se ne mogu kupiti, samo kod njih.
Fasadu, i vanjski izlog svoje suvenirnice, pomno uređuju i prilagođavaju važnim datumima kroz godinu.
„Pratim svaku ideju, od Valentinova, Dana žena, a bili su tu i veliki tulipani, uskrsni zeko. Pratimo sva događanja u Hrvatskoj. Ove godine Hrvatska je dobila Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva, tako da imamo i veliki projekt s glagoljicom, imamo i Dan kravate, sve to pratimo i dekorirat ćemo naš mali kvart na Potoku. Svi ste dobrodošli“ poziva Tanja.