U projekt su uključena djeca iz pet škola Crikvenice, Novog, Bribira i Triblja
CRIKVENICA Thalassotherapia Crikvenica je u ovu godinu ušla s pilot projektom pravovremenog otkrivanja skolioza koje će provoditi pod pokroviteljstvom Primorsko-goranske županije u sklopu Programa unapređenja kvalitete zdravstvene zaštite odnosno Programa edukacije, prevencije i promocije zdravlja. Svrha projekta je pravovremeno otkrivanje skolioza kao deformiteta među školskom djecom u periodu intenzivnog rasta. Rano otkrivanje skolioza ključ je uspješnog liječenja. Pravovremenim uključivanjem djece sa skoliozom u program specifičnih vježbi, skolioza se može uspješno kontrolirati.
Ciljevi projekta su povećanje svjesnosti o važnosti ranog otkrivanja skolioze, detekcija skolioza i “krivih držanja” kao prevencije nastanka daljnjih deformiteta kralješnice, motivacija djece na redovitu tjelesnu aktivnost, te ukazivanje važnosti iste i održavanje edukacije pravilnog držanja osobito u periodu intenzivnog rasta djece.
Korisnici, ciljane skupine, uključene u programa su djevojčice i dječaci petih razreda osnovnih škola s područja Crikvenice (OŠ Vladimira Nazora i Zvonka Cara), Novog Vinodolskog (OŠ Ivana Mažuranića), Bribira (OŠ Josipa Pančića) i Triblja (OŠ Jurja Klovića). Zahvaljujući dobroj suradnji s ravnateljima osnovnih škola, razrednicima petih razreda i posebno roditeljima djece te samoj djeci Thalassotherapia je uspješno provela prvi dio projekta u kojem su Donna-Louise Ugrinović i Lara Bušljeta, prvostupnice fizioterapije, posebno educirane po Schrot metodi, izvršile fizioterapijske procjene djece. Procjene su se vršile i na uređajima Formetric i Prokin. Detektirano je tridesetak djece s krivim držanjem, koja će se u drugom djelu projekta uputiti na pregled kod liječnika specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije na daljnju obradu i savjetovanja.
Tijekom prvog dijela projekta u školama su provedeni inicijalni sastanci, s demonstracijom vježbi mobilnosti rebrenog i grudnog koša, vježbi fleksibilnosti trupa i snaženja stabilizatora trupa, vježbi istezanja skraćenih struktura, pravilnog pozicioniranje i korekcija po Schroth metodi te vježbi disanja i vježbi stabilizacije kao uvod u trodimenzionalnost pokreta. Vježbama se nastojalo postići posturalnu svjesnost i kontrolu posture, naučiti specifične vježbe za prevenciju skolioze, razvijati proaktivne strategije u rastu i razvoju, pozicionirati tijelo i spriječiti asimetrično opterećenje kralješnice.
Projekt ide dalje. U rujnu se uključuju nove generacije petih razreda. Thalassotherapia poziva roditelje djece koja će u rujnu krenuti u peti razred da u što većem broju uključe svoju djecu u preventivne vježbe i preglede.