Istovremeno se dogodilo i drugo zagađenje na drugoj mreži u Triblju. Pojavila su se dva streptokoka, a problem je što je informacija putovala predugo i izazvala pomutnju
BRIBIR Zagađenje vode u Triblju bila je jedna od jakih tema izuzetno zanimljive i sadržajne sjednice općinskog vijeća Vinodolske općine. Vijećnika Borisa Glavana je iznenadilo da su se zagađenja dogodila istovremeno u obje tribaljske mreže. Svjedoci smo zagađenja vode, ima nejasnih stvari, ljudi zovu, ima slučaja trovanja. Kako se takva koincidencija može dogoditi, pita se Glavan.
Na tribaljskoj vodi došlo je do bakteriološkog zagađenja. Direktor Vodovoda Žrnovnica Igor Uremović objašnjava da su pronađena dva enterokoka u centru Triblja.
– Mi nismo imali nikakve pokazatelje u našem internom laboratoriju, 14. i 21. veljače uzorci su pokazivali da je sve u redu. Nastavni Zavod za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije enterokok pronalazi u uzorku od 17. veljače, no preko crikveničke ekspoziture NZJZ do nas dolazi ta informacija tek pet dana kasnije, objašnjava Uremović koji smatra da se radi o jednom profesionalnom previdu sa strane NZJZ. Naime, prva informacija o zagađenju vode dobivena je putem web stranice NZJZ. U utorak 22. veljače od NZJZ dobivamo novu obavijest, da je voda ispravna. Diskutabilno je da li se trebalo zbog dva enterokoka reagirati kako se reagiralo. Obavijest je malo pretjerana i nedovoljno iskomunicirana. Veću štetu stvorila je pomutnja, no ta dva enterokoka. Informacija je trebala prije ići van, moglo je biti i 100 nečega, a ne samo dva. I u tom slučaju isto bi kasnili. Moramo razgovarati, respektiram NZJZ, to je kuća od formata, sa stručnjacima, rekao je Uremović dodajući da je Vodovod Žrnovnica uveo HACAP sustav još od 2007.
Na žrnovničkoj vodi je zagađenje vezano uz rekonstrukciju na mreži.
— U Podsoplju se dogodio izolirani slučaj. Radili smo pred kraj prošle godine sanaciju cjevovoda, došlo je do upada stranog tijela. Kad se radi, krajevi cijevi ostanu nezaštićeni i u cijevi je završila ptica. Nikad se nije desilo tako nešto, no slučaj nam ukazuje na manjkavosti, i upućuje da bilo kakav otvor treba zatvoriti. Definitivno je u pitanju ljudski faktor. Dva puta smo vodu klorirali, pratimo stanje, a taj objekt ne koristi vodu, rezimirao je Uremović.