Nakon gotovo pola stoljeća Toni Maras vratio se iz Zagreba u grad gdje je proveo djetinjstvo s bakom i djedom. I sa sestrom kupio kultni bakarski ugostiteljski objekt koji će na jesen renovirati
BAKAR Obično priča ide ovako. Iz malog mjesta čovjek odlazi u veliki grad u potrazi za poslom. No, dogodi se katkad i suprotno. Da iz velikog grada čovjek dođe u mali grad s namjerom da pokrene posao. Kad se tako nešto dogodi, to je već priča za medije. I još jedan detalj, čovjek koji se vratio iz velikog grada, nije se vratio u bilo koji mali grad. Vratio se u grad bake i djeda, u grad u kojem je provodio djetinjstvo. Glavni lik naše priče je Toni Maras koji je odlučio pozdraviti Zagreb nakon 48 godina i vratiti se u Bakar. Novo radno mjesto mu je kultna Bakarska konoba.
“Otac je poslom otišao u Zagreb 1971. godine, a za njim i cijela obitelj. Osnovao je firmu za proizvodnju plastičnih vrećica. Otac osnovao, ja nastavio. Potom selimo u Zaprešić gdje firma s 20 zaposlenika proizvodi papirnate vrećice. Mama i tata su se vratili u Bakar 2000. godine, a ja sam ostao voditi firmu. Poznata vam je priča kako je Todorić plaćao. Nakon godinu dana. To nas je koštalo firme. Prije dvije godine vratio sam se u Bakar”, priča Toni Maras.
I pala je odluka da se krene u novi posao. I to na lokaciji koja Bakranima puno znači.
“Sestra Bruna se vratila iz Švicarske i odlučili smo kupiti Bakarsku konobu. Želimo raditi, želimo uspjeti, ali želimo dati prostor koji bi digao naš gradić. U sljedećih nekoliko mjeseci ćemo vidjeti kako ljudi dišu, a u listopadu planiramo renovirati objekt.
Sigurno nismo prvi koji smo Marasu postavili pitanje: Kako se čovjek koji ja naviknuo na život u velikom grada odluči preseliti u mali grad?
“Čovjek žudi za mirom. Zagreb je grad koji traži žestoki angažman, non stop ste u pogonu. I sad radimo puno, ali ipak je ovo drugačija priča. Dovoljno je s terase pogledati na more i čovjek se drugačije osjeća”, kaže Maras.
Plan je što prije stopiti se s Bakrom, Bakranima, ali i Industrijskom zonom.
“Pokušat ćemo naći zajednički jezik s Gradom Bakrom. Ne tražimo financijsku pomoć već suradnju, da shvate da je ovo što radimo doprinos boljem i privlačnijem Bakru. S firmama na Kukuljanovu ću također pokušati dogovarati posao. Uključujući i dostavu. U Bakru se budi nova priča, industrija je okupirala i devastirala Bakar i raselila Bakrane. Vrijeme je za povratak. I Bakra i Bakrana. Bitno je turističko buđenje kojem smo svjedočili lani. Bakru se treba vratiti imidž, a stvara se malim stvarima, kao što je naš restoran”, smatra Toni koji ima nešto iskustva u ugostiteljstvu.
Ponuda je standardna. Riblji i mesni specijaliteti. Naravno, i marende. Bakarska konoba radi od 9-22 sata. Izuzev srijede.
“Cijele godine planiramo raditi. Marende su osnova poslovanja, a vjerujemo da će na ljeto biti i turista. Posebno je atraktivna naša terasa uz samu rivu, na vrhu zaljeva”, kaže novi bakarski ugostitelj. Nakon obnove konoba će dobiti novo ime. Restoran Bukari.