Predstavnici inspekcijskih službi posjetili su uoči sezone Novi Vinodolski gdje su na inicijativu gradske uprave održali sastanak s novljanskim poduzetnicima. Moglo se čuti na što inspekcije najviše obraćaju pozornost, koji su najteži prekršaji, a inspektori su razjasnili najčešće nedoumice
Novi Vinodolski – Predstavnici inspekcijskih službi posjetili su uoči turističke sezone Novi Vinodolski gdje su na inicijativu gradske uprave i gradonačelnika Velimira Piškulića, nakon iskazanog interesa poduzetnika, održali sastanak s novljanskim poduzetnicima. Inspektori porezne, sanitarne, turističke i inspekcije rada su predstavili obim i način svog djelovanja. U uvodu su istaknuli da poduzetnike u posljednje vrijeme najčešće zanimaju novine vezane uz osnivanje državnog inspektorata te objasnili da je inspektorat još u postupku osnivanja i da je pitanje hoće li profunkcionirati do početka ljetne sezone. Bitno je da se za poduzetnike ništa ne mijenja kad su u pitanju njihove obveze, rečeno je u uvodu.
Inspektori su se u uvodnom izlaganju koncentrirali na ono što poduzetnike najviše zanima. Inspektorica rada objasnila je da najčešće ulaze u kuhinju, gdje su dužni legitimirati radnike i saslušati ih. Ako je sve u redu, nadzor je gotov za pet do deset minuta, a nakon toga obavljamo posao dalje od pogleda gostiju, objašnjavaju inspektori. Ne bi bilo loše u objektu držati dokumente, obrtnice, podatak o poslovnom računu i ugovore za radnike, sugerirala je inspektorica. Inspekcija rada je objasnila da posebnu pažnju poklanjaju radnicima bez ugovora i strancima bez dozvole. I jedan praktičan inspektorski savjet: Ne dopuštajte radnicima da mijenjaju smjene bez konzultacija s vama jer ne razmišljaju o obaveznom radnom vremenu i obaveznom odmoru.
Predstavnici porezne uprave su sastanak s poduzetnicima istaknuli kao dobru inicijativu. Često čujemo priče “porezna radi ovako, onako”, ali ovo je prilika da vam iz prve ruke objasnimo na što treba obratiti pozornost. Ne djelujemo represivno, kako mnogi misle već i edukativno. Najveće zadovoljstvo je kad na terenu utvrdimo da je sve u redu, kažnjavanje je zadnja mjera, želimo biti vaši partneri, objašnjeno je poduzetnicima. Inspektori su apelirali na poduzetnike da surađuju jer izbjegavanje suradnje ide samo na štetu poduzetnika. Inspektori su objasnili da se ne moraju najaviti osam dana unaprijed te istaknuli da su kod nadzora fiskalizacije najozbiljniji grijesi neizdavanje računa, odbijanje suradnje, nefiskalizacija u roku od 48 sati, neprijavljivanje poslovnog prostora ili krivi operater kod fiskalizacije.
Postavljeno je pitanje kako se prijavljuju studenti kod fiskalizacije. Preko OIB-a poslodavca ili Zavoda za zapošljavanje, stigao je odgovor. Objašnjeno je da članovi kućanstva mogu raditi bez prijave, ali da moraju kucati račun na ime nositelja obrta. Pri tome, moraju biti navedeni u internom aktu. Također je rečeno da ne može član kućanstva voditi posao bez nazočnosti prijavljenih radnika.
Raspravljalo se i o manjku. Nećemo kažnjavati manjak od deset – dvadeset kuna, ali ako dođemo u kontrolu i zateknemo u blagajni tisuću kuna, a imate računa na dvije tisuće kuna, to je već manjak na koji moramo reagirati, kažu u poreznoj. Ako i fali ozbiljniji iznos, morate znati objasniti manjak, da li je netko od gostiju pobjegao, da li ste u međuvremenu kupili nešto što smijete kupiti gotovinom. Nećemo gledati za 200 kuna ako je izdano računa tri tisuće kuna, a postoji objašnjenje za manjak, objasnili su inspektori.
Što ako ne prođe kartica, mjenjačnica je zatvorena, a morate naplatiti račun? Možemo li uzeti eure, pitali su poduzetnici. Znamo da ima takvih situacija, ali jeste li čuli da je porezna naplatila kaznu ako su euri odgovarali iznosu. Ne bi se smjelo uzeti, ali dogodi se, turistička smo zemlja i nećete potjerati gosta, rekli su inspektori.
Poduzetnike su zanimale anonimne prijave, a inspektori su pojasnili da se uglavnom odnose na rad na crno te da su u 75 posto slučajeva prijave osnovane.