Jedna je od najstarijih očuvanih gradskih vijećnica na ovom dijelu Jadrana, zasad je obnovljena samo izvana. Unutrašnje uređenje tek slijedi, a po uređenju u ložu bi moglo useliti gradsko vijeće i ured gradonačelnika
SENJ Senjska Loža, spomenik romaničko –gotičkih arhitektonskih karakteristika, koja je 2002. godine upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske i jedna je od najstarijih očuvanih gradskih vijećnica na ovom dijelu Jadrana, obnovljena je izvana. Nalazi se unutar zaštićene povijesne jezgre grada Senja. Sjevernim i zapadnim pročeljem orijentirana je na Frankopanski trg dok je južno i istočno pročelje orijentirano na Vlatkovićevu ulicu. Objekt još nije u funkciji jer unutrašnje uređenje tek slijedi.
Loža je obnovljena uz financijsku pomoć Ministarstva kulture RH, Grada Senja i Gradskog muzeja Senj, a obnova objekta vođena je pod stručnim nadzorom Konzervatorskih odjela Rijeke i Gospića i prema metodologiji za restauriranje cjelovitog spomenika kulture. Obnovu Lože inicirala je i vodila prof. Blaženka Ljubović, ravnateljica Gradskog muzeja Senj.
Bio je to zahtjevan posao, ne samo u stručnom nego i u financijskom smislu o čemu svjedoči i činjenica o obnavljanju dugom punih 18 godina.
“U okviru vraćanja objekta izvornom izgledu otvoren je trijem lože, otvorena su tri gotička prozora na prvom katu, uklonjen je balkon sa secesijskom ogradom na trećem katu, a u unutrašnjosti su uklonjene pregrade i stubište koje je išlo kroz prostor Lože, isto je sada postavljeno u dio osnovne građevine. Pokazalo se da je podrum osnovne građevine izvorno funkcionirao kao prizemlje, a na tom prostoru pronađeni su ostaci rimskodobne i srednjovjekovne
keramike. Uz to, nakon uklanjanja podnice podruma i slojeva ispod nje otkriveni su ostaci zida koji se na osnovi tehnike zidanja može interpretirati kao rimskodobni.“ pojašnjava ravnateljica Ljubović.
Kako je objekt samo 50 metara udaljen od mora, istraživanje je otežavalo i pojavljivanje morske vode. Vrijeme je utrošeno i u rješavanje imovinsko – pravnih odnosa, zbog čega je vođen dugogodišnji sudski proces za dokazivanje vlasništva Gradskog muzeja Senj nad ovim spomenikom kulture, što je dovodilo u pitanje samu obnovu Lože i mogućnost gubitka sredstava Ministarstva kulture namijenjenih obnovi ovog spomenika. Kako bi Loža bila u funkciji potrebno je urediti i njenu unutrašnjost, a to iziskuje određena financijska sredstva.
“Nadamo se da će Ministarstvo kulture u sljedećoj godini kao i do sada usmjeriti određena financijska sredstva za završetak unutarnjeg uređenja Lože. Također se nadamo da će i Grad Senj prema svojim mogućnostima uložiti dio sredstava kako bi se unutarnje uređenje Lože završilo i privelo funkciji koju je imala tijekom svoje povijesti, a to je da se u njoj održavaju sjednice gradskog vijeća. Zbog njezine prvotne povijesne namjene u Loži je planiran prostor za Gradsku vijećnicu i ured gradonačelnika, dok se u podrumskom prostoru planira urediti lapidarij – arheološka zbirka od dijelova arhitekture (erte, kapiteli dijelovi stupova i sl.), koji su pronađeni u zidovima Lože njene obnove, a zbog lošeg stanja nije ih se moglo ponovno ugraditi. I za ovaj dio također se očekuje pomoć Ministarstva kulture.“ kaže ravnateljica Ljubović i dodaje kako se radi na uređenju trijema Lože.
„Trenutno radimo na pripremi uređenja trijema Lože, sredstvima Ministarstva kulture koja smo dobili za 2019. godinu. U izradi je dokumentacija na temelju koje bismo u trijem postavili replike grbova senjskih plemićkih obitelji, također i adekvatnu rasvjetu trijema,“ najavljuje prof. Ljubović.