Smisao žminjske fešte Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće je njegovanje i oživljavanje uskrsnih tradicija Istre i Žminjštine
ŽMINJ Prva istarska fešta nakon ukidanja epidemioloških mjera, tradicionalna žminjska preduskrsna manifestacija Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće, privukla je mnoštvo posjetitelja i oduševila ih bogatstvom programa. Smisao žminjske fešte Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće je njegovanje i oživljavanje uskrsnih tradicija Istre i Žminjštine, posebno u tradicionalnoj gastronomiji i pratećim uskrsnim običajima. Prva dva izdanja manifestacije Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće održana su u Šivatima i Vidulinima, narednih pet u Paladnjakima, 2020. ove manifestacije zbog korone nije bilo, 2021. je održana u Mužinima i prenošena on-line, a ove je godine vraćena pred publiku na žminjski plac Zad kaštela, u organizaciji Turističke zajednice općine Žminj i Općine Žminj.
Na otvorenju manifestacije posjetitelje su pozdravili direktorica TZ Općine Žminj Lenka Šajina, žminjski načelnik Željko Plavčić, te županijska pročelnica za turizam Nada Prodan Mraković, a slijedio je nastup najmlađih Žminjaca, polaznika Dječjeg vrtića Rapčići, učenika žminjske OŠ Vladimira Gortana, te Žminjskih mažoretkinja.
Pokretno ognjišće na kotačima, na kome su se pod čerepnjon pekle pince, djelo je poljoprivredne udruge Agrorovinj, čiji su ga članovi za ovu prigodu dopremili u Žminj da bi poslužilo za još jednu svrhu: na njemu su pripremane i namirnice za istarsku supu, koju je na svom štandu nudila ova udruga, inače organizator Festivala istarske supe u Rovinjskom Selu, i pokretač inicijative za zaštitu umijeća pripreme istarske supe kao nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske. Osim tradicionalne istarske supe koja se sastoji od zagrijanog i zašećerenog crnog vina u bukaleti, na ognjišću prepečenog domaćeg kruha prelivenog maslinovim uljem i posipanog paprom, na štandu udruge Agrorovinj nudila se i Žminjska supa, kreativna nadgradnja ove tradicijske delicije, u kojoj se umjesto kruha koristi na ognjišću prepečena pinca, a u vino se dodaje i malo kave. Iako zbir ovih sastojaka zvuči neobično, Žminjska je supa ispala vrlo ukusna, bogata mnogim aromama i guštima, i sasvim dostojna uvrštavanja među delicije koje Žminjci danas mogu ponuditi svojim gostima. U pripremi Žminjske supe Rovinježima je pomagala i Zdenka Jakus, koja je u ekipi s Mirandom Mužinom, inače inicijatorom manifestacije Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće, pobijedila na seljanskom Festivalu istarske supe u kategoriji kreativne supe upravo sa supom u kojoj se koristila prepečena pinca umjesto kruha.
Podsjetnik na žminjske uskrsne običaje bila je i ponuda žminjskog Vazmenog pijata s fritajom od mladog poriluka, kuhanom špaletom i mladim lukom, a na bogatom popratnom uskrsnom sajmu mogle su se kupiti i razne namirnice za obiteljski uskrsni stol, kao što su pince, šparuge, mladi luk, kobasice, kolači, špalete, vino, panceta i druge. Špalete koje su žminjski pršutari sušili i pripremali baš za ovu priliku planule su u vrlo kratko vrijeme, a i na ostalim je štandovima bilo vrlo živo, od onih sa svježim povrćem do onih s vinom, rakijama ili čokoladom.
Atmosferu na placu Zad kaštela zagrijavao je sastav Krajneri, živahni voditelji programa Jelena Vitasović i Mirando Mužina s mikrofonom u ruci obilazili su sajam i uživo predstavljali publici sve izlagače i njihovu ponudu, gužva je bila i u dječjem kutku gdje su organizirani zabavni sadržaji za najmlađe.