U 14 luka jako se malo ulagalo, zapravo ništa dok nije formirana Lučka uprava. Međutim, sredstva LU su ograničena i dok Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture nije počelo dodjeljivati lučkim upravama svake godine 50 do 60 milijuna kuna, nije se moglo intenzivnije održavati lučku infrastrukturu, kaže ravnatelj LU Senj Dešić
Senj – Lučka uprava Senj je institucija Ličko – senjske županije, koja intenzivno ulaže u razvoj lučke infrastrukture, posebice u luku Senj i Sv. Juraj. Lučka uprava je kandidirala oko 45 milijuna kuna za planirane radove prema Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture, međutim, kako su sredstva ministarstva ograničena, što znači 80 milijuna kuna za sve lučke uprave, senjska lučka uprava dobila je iznos od 4,7 milijuna kuna u 2019. godini. Ako neke lučke uprave ne ispune do jeseni svoje planove i projekte, ići će se u rebalans, i tu bi Senj mogao povući još sredstava za projekte koji su spremni i čekaju financijsku.
Dobivenih 4,7 milijuna kuna odnose se u potpunosti na luku Senj, od čega 1,7 milijuna kuna za završetak radova započetih prošle godine, a nisu mogli biti dovršeni jer se krenulo u listopadu. S tim sredstvima završit će se uređenje dijela uz spomenik braniteljima, dio škvera, istezalište i dio ispred restorana „Uskok“, zamjenu parkirnog dijela te uređenje još jednog istezališta (puzaljke).
Za ovu godinu LU Senj dobila je 3 milijuna kuna za uređenje Glavne rive, odnosno gata Sv. Nikole, gdje je predviđena zamjena čela obalnog zida te zamjena obložnica i poklopnica u dužini 45 metara.
„Glavna riva je dugačka šezdeset metara, krećemo od čela i u 45 metara prema korijenu. Ostat će još 15-ak metara koje ćemo, nadam se, završiti možda i u ovoj godini, ako bude rebalansa i ministarstvo nam doznači tih 1,5 milijuna kuna. Ili u nastavku 2020. godine. LU Senj je pred tri godine krenula u intenzivno projektiranje, odnosno izradu troškovnika za sanaciju svih luka, s tim da posebnu pažnju dajemo luci Senj. Uz već uloženo, trebalo bi nam manje od 20 milijuna kuna za sanaciju cijele luke Senj. I luka Sveti Juraj ima građevinsku dozvolu, odnosno potvrdu glavnog projekta, u vrijednosti 10 milijuna kuna. Za sada smo u luci Sveti Juraj, prije dvije godine, sanirali sjeverni lukobran u vrijednosti 1,5 milijuna kuna i to sa svojim sredstvima“ rekao je ravnatelj Lučke uprave Senj Predrag Dešić.
Pripremljen je i nastavak treće rampe na trajektnom pristaništu Stinica. U tijeku je izrada natječajne dokumentacije za sredstva EU fondova. Vrijednost je to od 9,5 milijuna kuna i taj projekt je ušao u jedan od 28 projekata na nivou ministarstva koje će ono kandidirati prema EU fondovima. Lučke uprave Rab i Crikvenica imali su završenu projektnu dokumentaciju i dobili su sredstva, a senjska lučka uprava trebala bi ih dobiti u ovoj, 2019. godini.
LU Senj proteže se kroz cijelu županiju, što znači da obuhvaća i Općinu Karlobag gdje postoje spremni projekti za sanaciju obalnog zida ispred komunalnih vezova u luci Porat, Lukovo Šugarje, u vrijednosti 1,6 milijuna kuna za što se čeka rebalans, odnosno sredstva od lučkih uprava koje ne budu stigle potrošiti svoja sredstva.
Kako je gradnja na pomorskom dobru, odnosno lukama, moguća samo izvan turističke sezone, a postoje i zimska razdoblja u kojima se ne može raditi, radovi su svedeni na period od veljače do lipnja, i od rujna do studenog ili prosinca i to je razlog zbog kojeg se ne mogu potrošiti sva sredstva koje ministarstvo doznači.
„U naših 14 luka jako se malo ulagalo, zapravo ništa dok nije formirana Lučka uprava. Mi smo tu već 20 godina, međutim, naša sredstva su ograničena i dok ministarstvo nije napravilo tekući akcijski plan dodjeljivanja lučkim upravama, svake godine 50 do 60 milijuna kuna, mi nismo mogli intenzivnije održavati lučku infrastrukturu. I sami smo svjesni da se vremenske prilike mijenjaju, više to nisu mala juga i bure, nego su to orkanski vjetrovi koji razbijaju obalu“ naglasio je Dešić.
Lučka uprava krenula je i u ekipiranje zaposlenika, tako da bi zapošljavanjem voditelja i sedam privezivača u trajektnim pristaništima Prizna i Stinica brojala 12 zaposlenih. LU Senj će uskoro u Prizni i Stinici obavljati prihvat, privez i odvez trajekata, i u skladu sa zakonom, naplaćivati uslugu brodarima.
Dešić se nada i ubuduće dobroj suradnji s ministarstvom i s Gradom Senjom koji je financirao izradu idejnog rješenja za proširenje luke Senj. Grad paralelno uređuje i Potok, a to je centar zbivanja, i zadatak je, uz njegovo uređenje, i luku napraviti reprezentativnom te joj osigurati dovoljan broj vezova, ne samo komunalnih nego i nautičkih.
U 2019. godini luka Senj bi trebala postati i prekrcajna luka, preko koje će se dovoziti najteži tereti do vjetroparka jer iz Zadra i Rijeke veliki tereti ne mogu stizati autocestama zbog tunela i nadvožnjaka.