Mogli bi izraditi umjetni koraljni greben, potopiti brod, betonske blokove potopiti, da dobijemo umjetni brak. Na taj način razviti destinaciju za ronjenje. Nije dala priroda, ali možemo mi“, predlaže čelnik Ronilačkog društva Jadranovo Luka Sočković
JADRANOVO Dok većina ronjenje povezuje s ljepšim vremenom, ljetom i godišnjim odmorima, članovi Ronilačkog društva Jadranovo rone obrnutom logikom. Kako uglavnom rade preko ljeta, petorica članova rone zimi. Složnu ronilačku družinu čine Luka Sočković, Rudolf Jožinec, Franko Gržetić, Danijel Domijan i Ljubomir Barović. U društvu je i Veselko Mutavgjić. Ne roni, ali je uvijek tu kad trteba bilo kakava vrsta pomoći, kaže Luka Sočković koji vodi jakovarske ronioce.
„Po sezoni radimo, od svibnja do studenog smo vezani poslom i nema puno slobodnog vremena. Postojimo dvije godine, baza nam je Jadranovo, koristimo prostor na igralištu. Ispred Jadranova je muljevito dno, koliko god se to čudno čini kad gledate s obale. Prvih nekoliko metara stijene pa onda mulj. Zanimljivi su nam Vinodolski i Tihi kanal ispred Jadranova. Sve smo prošli u Jadranovu i susjedstvu. Tuneru, rivu, od Grabrove prema Nerizu, Kačjak smo obišli, par lokacija Selce, Crikvenica… Olupina ispred Šila je izvrsna za ronioce. Planiramo noćni uron, koji je uvijek i svugdje posebno atraktivan. Potopljeni njemački protupodmornički brod s dvije očuvane strojnice na 45-50 metara kod Glavine je također atraktivan. Naša granica je 40 metara, no da se na kratko spustiti i na 50 metara. U našem akvatoriju zanimljiva nam je uvala Žrnovnica kod Klenovice.
Članovi Ronilačkog društva Jadranovo ne ograničavaju se samo na Jadranovo i susjedstvo.
„Išli smo na Vis, sad planiramo posjetiti Lošinj.
Planovi su proširiti članstvo. Ne previše, na desetak članova.
„Povjerenje i kohezija. To nam je najbitnije. Ne moramo brojem rasti, ali se možemo družiti s drugim ronilačkim klubovima. Želimo se aktivnije uključiti u akcije čišćenja podmorja, na nama je da se aktiviramo oko toga, da uzmemo padobran. Unijeli smo u statut da imamo volju pomoći domaćim ljudima ako im se potopi barka usred nevremena. Da vratimo društvu kroz dobrotvorni rad“, priča Luka.
Luka Sočković ističe da Jadranovo nema posebno atraktivnih lokacija za ronjenje. No, potencijala ima ako se priča dobro složi.
„Tunera je izvrsna lokacija za ronilačku priču. Sad stoji ovako, ali mislim da je izvrsno mjesto za neki ronilački centar. Mogli bi izraditi umjetni koraljni greben, potopiti brod, betonske blokove potopiti, da dobijemo umjetni brak. Na taj način razviti destinaciju za ronjenje. Nije dala priroda, ali možemo mi“, predlaže čelnik Ronilačkog društva Jadranovo.